Návštěva

Někdy je potřeba dělat jiné věci než psát blog, že ano. Například péct štrúdl. Být trochu tou ženou, že(a)no. Nebo otevřít kamarádce, která zvoní.

V čas, kdy by psa nevyhnal, přijde si se vším nadšením a silou do mého pokoje a donese tašku s oblečením, které jsem si u ní nechala. V létě. Potom sedí u kávy, ukrajuje závin, když náhle, mezi historkami, zpomalí a nakloní hlavu směrem ke mně: „Představ si teď, Terezko…“

V tuto chvíli se mysl odpoutává od řetězce minulosti a budoucnosti a vnímá „tu a teraz“.

-„Ano…?“ hlesnu. Díváme se na sebe zpříma a já si uvědomím, že je ticho. A že se rozhostilo. (Vždycky jsem ten výraz chtěla použít).

„…že by neexistovaly žádný mobily, počítače…“ pokračuje po chvíli. Pár vteřin jsem ještě vnímala bezčasí a pak mě napadlo, že to byla možná otázka a že se čeká na doplnění: “A existovalo by jen to, co je teď.“

Na to moje návštěva přikývne. Pak se opře na židli, až to s opěrátkem trochu zalomcuje, a tempo rozhovoru se vrací do původního. Na závěr se ještě shodujeme, že si tu dobu komunismu nedokážeme vůbec představit.

Dále švitoříme, nanášíme své rtěnky (absolutní nutnost přece), abychom nakonec vyrazily ven. A hle, vyskočily jsme z domu zrovna v momentě, kdy nad námi letí vrtulníky s trikolorou.

Česká republika slaví stovku, a tak zanedlouho obě pozorujeme oči lidí na Letenské pláni, kteří se jdou podívat na přehlídku armády a záchranných složek. Dědečci s vnoučky. Fascinace a otázky. My dvě moc nevíme, na co se chceme ptát, stačí nám ty pohledy. Je déšť a zima, a tak si z výstavy vyzobeme to své.

Loučení pak probíhá v proudu lidí. S jednou nohou v blátě a druhou na chodníku. (Což později povyšuji na jasné znamení toho, že se setkáme v příštích sto letech ještě mnohokrát).

Já totiž na koncert na Staromák na rozdíl od své kamarádky nejdu, mířím zpátky domů. Protože je občas potřeba nedělat nic jiného, než psát blog, že ano.


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square