Jen

Píšu si, píšu, a nemůžu přestat. To psaní, to už je snad nějaká nemoc. Taky melu kávu. Pro dědka a bábu. Ne, pro sebe, ručním mlýnkem.

Doba expanduje, informací, článků a vjemů je stále víc a víc. A tak jen sedět v kuchyni a poslouchat, jak někdo v protějším bytě poslouchá muziku, to je něco. Nebo jak hučí naše lednice. Co vyhrála Lednici roku 2017. Asi kvůli tomu hučení, napadá mě.

Včera mi jedna starší kamarádka řekla, když viděla, jak držím v ruce telefon, že už taky ten lidský kontakt nepotřebuju, že už si vystačím s mobilem. To mě vyděsilo. Odložila jsem tedy telefon a šly jsme na procházku. Na té procházce hrajeme pravidelně fotbal se šiškou.

Rozuměj, každá máme svoji šišku a tu střílíme co nejdál. Tahle paní se do toho vždy dá na plné pecky, někdy dokonce padají i sprostá slova. To když jí její „balon“ pravidelně letí jinam, než si madam představuje. Potom jdeme k rybníku a sedíme tam na lavičce. Dlouhé hodiny spolu taky mlčíme. Chytnout léto za paty, než zmizí. Někdo chodí na terapii, někdo čte knihy, a já chodím za touhle dámou.

My totiž spolu děláme vždy jen jednu věc. Například jen jíme. Nebo jen kreslíme. Jen sedíme. Jen jdeme. Jen se díváme na bednu. Běží tam Mrazík a holky zpívají „Ach ty Váňo, Ivane…“ a taky: „ jablíčko ti dáme, pak si zazpíváme.“ Ochomýtají se kolem Ivana, a my se smějeme. Napadne mne, jestli to holky myslí tak, že se budou jíst jablko a zároveň zpívat.

Když odcházím od své známé, uvažuju. Co když to „jen“ není jen pouhé jen? Co když je to, v dnešní době mnoha vjemů, víc? Nebo dokonce nejvíc?

Racci létají nad Vltavou a Střelecký ostrov je zbarven do podzimu. Týpek nás, chodce na přechodu, málem svojí károu přejel. Podívám se přísně, a vidím, že se zastyděl.

Když se sešeří, nad Podolím bouchá ohňostroj. Já plus pár dalších chodců se zastavíme a tiše valíme zraky. Stovky, tisíce petard a světélek. A to jen a JEN pro nás.


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square