Cestou

„ Ve vlaku spí nebo zívají.“ píše Exupéry. Nebo taky píší blogy, napadá mě. Dále se v knížce dozvíme, že jen děti mají nos přitisknutý na okna. A že prý jen ony vědí, co hledají.*

A tak se vezu na trase Olomouc - Praha a nechávám myšlenky přistupovat a vystupovat.

Není jich zrovinka málo, přece jen je neděle a všechny chtějí do hlavního města. Jsou to chytrolínky, které nakecají kdesi cosi.

Tak například, že ty všechny možné starosti, starůstky a obavy, že jsou naše. Ne, že jimi procházíme, ale že jimi jsme. Děkuji pěkně, nešustěte mi tady s tímhle bonbonem.

Nebo že místo, na kterém sedím, není to správné. No, to bych si vyprosila. Nemám možná místenku, dobře, ale už tu jsem, jo. A nepotřebuji na to potvrzení.

Když v tom na jedné ze stanic přistoupí… jak bych jen… Vím! Smutnost. Ten termín vymyslela kamarádka kamarádky, co je z Itálie. Seděly jsme všechny tři tehdy v kavárně a ona se snažila přijít na výraz, kterým by označila onen pocit. A vida, jak se nám zde hodí.

Tak tedy Smutnost se snaží posadit tak, aby mě chytila, lapila a snad i obsadila. Prý by v nabídce měla pár vzpomínek a nějaké ty lítosti. Je to lákavé jako instantní káva z pojízdného vozíku, jejíž hořkost a cenu člověk spíš nepotřebuje. S díky odmítám.

Myslím, že to ještě zkouší na kluka vedle mě, ale taky nic. Smaží totiž v mobilu youtubery a baví ho to tak, že se každou chvíli uchichtne.

Po příjezdu jdu procházkou nahoru na Václavák a pozoruji město. Nádraží pana Wilsona s křídly na špici a pavoučí sítí kolejí a vlaky připravenými ke startu.

Velikánský šedý pes leží u nohou arabského muže, sedícího v restauraci, kde se podávají plody moře. Všude voní různé pochutiny. Italské, indické. Taky ovoce a zelenina. A kadeřnictví.

Paní s taškou vystupuje naproti mně z tramvaje a zívá do náměstí. Na tašce je tučně nápis LONDON. Dobrý trik, jak zmást v Praze turisty, napadá mě.

Slunce se konečně prodralo skrz mraky a bude jeho západ. Společně s neony tvoří barvu ulice, a tu ani nevyfotíš. Tu máš prostě jenom takhle a teď.

* Exupéry, de Saint A., Malý princ

(překlad Z. Stavinohová)


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square