Hamle(Ter.)

Hrozí. Hrozí, že se některé věci zapomenou, a tak je dobré je zapsat, někam si je uložit. Vážně?

Proč má vlastně člověk potřebu něco archivovat? A má to vůbec smysl či nemá?

Kladu sobě tuto hamletovskou otázku a hrabu. Hrabu se svými lístečky a deníky, vzkazy od přátel a vždy, když narazím na něco, co jsem už dávno zapomněla, pousměju se, rozněžním nebo kroutím hlavou, co jsem to psala.

Speciální sekci tvoří moudra, načmáraná na malé lístečky, které jsou vytržené odněkud ze sešitu či sebrané z jakési kavárny.

Například: „Nemusíš s někým souhlasit, abys mu dal najevo, že ho máš rád.“ (Nalezeno na lístku z kavárny Louvre někdy před třemi lety) / Ahá, díky, Terezo. Nevím, zda s tím dnes souhlasím.

Dále: Lísteček se zvláštním, prapodivným zvířetem či co to je, nakreslený kamarádkou, z doby rovněž před třemi/čtyřmi lety. Kresba nahání trochu hrůzu, zezadu je však s láskou vepsáno: „Toto je stvoření pro povzbuzení Terounka.“ / Děkuji!

Také: „Život je jedna velká a tisíc malých změn a vzpěčovat se tomu nemá smyslu.“ /Beru na vědomí!

Jinde zas: „Máme co dočinění sami se sebou, že nevidíme, kde jsme.“/ To mě mate, avšak když čtu dále, kruh se uzavírá: „Pravda je taková, že jsme právě tam, kde jsme, a situace jsou vždy takové, jaké jsou.“/ Uf.

Mezitím staré rozvrhy hodin, směny v kavárně, recepty na vánoční cukroví. Dvě jízdenky za 16 Kč, co už dávno neplatí. A jedna za 14, olomoucká. Mohl by mi někdo napsat, zda se s ní ještě někam dostanu?

Dále dopis od kamarádky z Anglie, načmárané jméno kytaristy, jehož písně se mi líbily, když je kolega z kavárny pouštěl při zavíračce. Básničky a milostná vyznání. Citáty o divadle. A mnoho dalšího, však to znáte.

Každý máme možná své archivy, napadá mě. Místa k zastavení. Čím víc se jimi prohrabávám, tím víc nevím, proč to tak je a co s nimi.

Nakonec beru do ruky poslední sešit, v němž jsou stránky převážně prázdné. Jen na konci stojí tužkou dvě větičky:

„Věnovat se svému nitru. To je, oč tu běží.“/ Hm. Jsem ráda, že v tom máme "jasno".

A tak by to snad pro dnešek stačilo, milý Hamlete.


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square