Vlny

Lapil mě smutek, a tak jsem ho vyvedla na procházku. Ať jde vlna k vlnám.

Nejdřív mě zaujala píseň z repráků v baru jednoho kempu. Stojím tam tedy chvíli a poslouchám, jak se hudba mísí s fotbalem, na který čumí Řekové hned vedle. Jsou to dvě sousedící hospody.

Uprostřed silnice leží pes, ne a ne uhnout. Je mu jedno, že ho auta musejí objíždět. A autům je to, zdá se, jedno taky. Pobaví mě ten fakt a rozhoduju se sednout si na chvíli co nejblíž k vodě.

Komáři štípou a vlna vlnu střídá. Tisíce a miliony. Divadlo vln. Když jsem si uvědomila, že tohle představení nikdy nekončí a že je už dost pozdě, zdvořile jsem vstala a odešla. To jsem však ještě nevěděla, že na cestě zpátky mě zláká jedna restaurace.

Hrála tam totiž živá kapela a provozní mě naučil objednat si víno řecky.

Chvíli spolu mluvíme a pak si podáváme ruce:

„Jasu , Tereza , Ime Janis.“

„Jasu Janis!“ řeknu a usměju se tak široce jako on. Jeho zářivé sebevědomí mě natolik nakazilo, že mám pocit, že už budu navždy mluvit jen řecky.

Pak si Janis vezme elektrickou kytaru a přidá se ke kapele. Nejdřív zpěvačka rozjíždí pecky světové po music, ale když večer pokročí, zní už jen místní jazyk. Dvě malé holčičky trsají a hopsají do rytmu. Mají v rukou panenky. Všem, těm plastovým i těm živým, se natřásají v tanci copy.

Někteří příchozí se znají s číšníky či servírkami a objímají se na pozdrav. Jedni hosté zas dělají posunky na Janise a Janis zase na ně. Před podnikem se zastavují kolemjdoucí, co chtějí jen pozorovat a zpívat si pro sebe slova songů. Je tu tolik lidí, a přece neexistuje, aby obsluhující někoho přehlédli. Naopak, dostávám ještě při odchodu, navzdory spěchu, vřelost a poděkování od číšníka.

Když nakonec usínám, vzpomenu si na ty vlny. Že tam vlastně (jak se říká v Praze) FURT jsou a že ta, co se právě teď dokutálela, smyla tamtu před ní. No, a že tahle byla zrovna teď pohlazena tou další. A pak zas ta, co…..


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square