Vlny

July 22, 2018

Lapil mě smutek, a tak jsem ho vyvedla na procházku. Ať jde vlna k vlnám.

Nejdřív mě zaujala píseň z repráků v baru jednoho kempu. Stojím tam tedy chvíli a poslouchám, jak se hudba mísí s fotbalem, na který čumí Řekové hned vedle. Jsou to dvě sousedící hospody.

 

Uprostřed silnice leží pes, ne a ne uhnout. Je mu jedno, že ho auta musejí objíždět. A autům je to, zdá se, jedno taky. Pobaví mě ten fakt a rozhoduju se sednout si na chvíli co nejblíž k vodě.

 

Komáři štípou a vlna vlnu střídá. Tisíce a miliony. Divadlo vln. Když jsem si uvědomila, že tohle představení nikdy nekončí a že je už dost pozdě, zdvořile jsem vstala a odešla. To jsem však ještě nevěděla, že na cestě zpátky mě zláká jedna restaurace.

 

Hrála tam totiž živá kapela a provozní mě naučil objednat si víno řecky.

Chvíli spolu mluvíme a pak si podáváme ruce:

„Jasu , Tereza , Ime Janis.“

„Jasu Janis!“ řeknu a usměju se tak široce jako on. Jeho zářivé sebevědomí mě natolik nakazilo, že mám pocit, že už budu navždy mluvit jen řecky. 

 

Pak si Janis vezme elektrickou kytaru a přidá se ke kapele. Nejdřív zpěvačka rozjíždí pecky světové po music, ale když večer pokročí, zní už jen místní jazyk. Dvě malé holčičky trsají a hopsají do rytmu. Mají v rukou panenky. Všem, těm plastovým i těm živým, se natřásají v tanci copy.

 

Někteří příchozí se znají s číšníky či servírkami a objímají se na pozdrav. Jedni hosté zas dělají posunky na Janise a Janis zase na ně. Před podnikem se zastavují kolemjdoucí, co chtějí jen pozorovat a zpívat si pro sebe slova songů. Je tu tolik lidí, a přece neexistuje, aby obsluhující někoho přehlédli. Naopak, dostávám ještě při odchodu, navzdory spěchu, vřelost a poděkování od číšníka.

 

Když nakonec usínám, vzpomenu si na ty vlny. Že tam vlastně (jak se říká v Praze) FURT jsou a že ta, co se právě teď dokutálela, smyla tamtu před ní. No, a že tahle byla zrovna teď pohlazena tou další. A pak zas ta, co…..

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

Vnímám jenom ticho. I když. Žádné absolutní ticho asi není, jen takové to - za vším. Za proudem aut a cinkotem tramvají, švitořením myšlenek. Jak tak...

Meziminutky

April 2, 2018

1/1
Please reload

Nejnovější příspěvky

July 1, 2019

April 28, 2019

December 31, 2018

November 4, 2018

October 28, 2018

October 14, 2018

October 7, 2018

September 30, 2018

September 23, 2018

September 17, 2018

Please reload

Archiv
Please reload

Hledání podle štítků

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by EDDIE BAKER. Proudly created with Wix.com