Výuka

A jak tak letím, doletím až… do nemocnice na šití brady.

Bum, prásk, a lekce je na světě. Zatřeseme s tou holkou, zahýbeme, ať vypadnou nepodstatnosti. Sedím a čekám na doktora. V hlavě mi zní věta z knížky Plyšový Buddha*: „Jak chceš vidět, co je, když to pořád něčím překrýváš? ... Netrpělivostí třeba.“

Už to asi chtělo. Vše, jakoby bylo připraveno, pád před hotelem, ve kterém už "na mě čekali" s vodou a pomocí, humor v sanitce i kafe vypité na ex, na které mě pak pozvala Koly.

Druhý den jdu ruchem města a řeka se třpytí. Praha křičí, turisti se motají pod nohama, mobilují, mluví nahlas a smějí se. Došlo mi, že i volume mohu ztišit svojí pomalostí, a tak to udělám. Skutečně, hned jakoby mi šlo vše vstříc a dokonce jsem přišla tam, kam jsem měla, včas. Tenhle objev musím říct mamce. Ale ne hned, ano?

Před přechodem stojím, než padne zelená (fakt). Pozoruju děti naproti, které pozorují mne, a když se míjíme, ptají se rodičů, co jsem to měla s bradou. U metra na zídce sedí prodavač časopisu s visačkou na krku. Výtisky má vedle sebe, hlavu drží v dlaních. Ovládl ho snad smutek z neprodaného?

Myšlenky v hlavě dělají blekoty blek a utichnou, až když přicházím domů. Slunce v baráku prosvítá skrz mléčné sklo a na chodbě je náhle žluto, měkko. Je mi, jako když jsem byla malá a dívala se skrz ty skleněné čtverečky u babi na Lučině. Nebo jako bych žila už mnoho a mnoho životů. Nedokážu to vysvětlit. „Ty čtverečky, to jsou luxfery, Terezo“ říká mi pak spolubydlící - architekt.

Nakonec je tu večer. Stojím na balkoně a jím chleba namazaný máslem a posypaný lněným semínkem (bonus). Zuby chřoupou, brada bolí a vítr si hraje s větvemi jehličnanu na dvoře. Mám z toho chleba požitek. A taky ze sounáležitosti s přáteli. A vlastně i z otřesů a bolestí, které učí, mimo jiné, že ne vše musí být hned.

*Autorem je Michal Čagánek


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Zatím žádné tagy
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square